KONAK KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ OLAĞAN SEÇİMLİ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

02.11.2022 14:00

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

Konak Kent Konseyi Kadın Meclisi'nde seçim heyecanı: Yeni başkan belli oldu...Konak Kent Konseyi Kadın Meclisi Olağan Seçimli Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Yapılan seçimde Kadın Meclisi Başkanlığı’na 31 oyla Ayşe Özlükaya

Konak Kent Konseyi Kadın Meclisi Olağan Seçimli Genel Kurulu Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya Konak Belediye Başkanı Mimar Abdül Batur, Konak Kent Konseyi Başkanı ve Ege Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamit Mumcu, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, Konak Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ve Meclis Başkanları ile Dernek, Vakıf, Sendika, Oda temsilcilerinin adayları yoğun bir katılım sağladı.

Açılış konuşmalarında söz alan Konak Belediye Başkanı Mimar Abdül Batur; Konak Kent Konseyi’nin Yönetmelik ve Yönergelere en uygun şekilde çalıştığı, Ülke gündemi ve Konak’ın gündemini yakından takip ettiklerini, toplumsal konularda duyarlı olduğunu, Türkiye’deki en aktif Kent Konseylerinden biri olduğunu bu sebeple Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu ve ekibini tebrik ettiği ifade etti. Başkan Batur; en kısa zamanda İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden uygulamaya konulacağının altını çizdi. Önceki dönemde emek ve katkı sunan Konak Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Avukat Aydan Ersezen ve Yürütme Kurulu Üyelerine Plaketlerini sunan Batur, Genel Kurul’a başarılar diledi.   

Konak Kent Konseyi Başkanı ve Ege Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamit Mumcu; “Bugün ülkemizde yaşanan her alandaki hak ihlallerinden en büyük payı alan hiç şüphesiz ki kadınlardır. Ancak son yıllarda görüyoruz ki kadınların verdiği mücadele Türkiye’de verilen bütün hak mücadelelerinin önünde yerini almıştır. İran'da Mahsa Amini'nin katledilmesiyle başlayan toplumsal hareket de göstermiştir ki kadın mücadelesinin basıncı önünde hiçbir diktatörlük yönetimi duramaz. Kadın meclisimiz de aynı sorumlulukla öncü misyonunu gerek konsey içinde gerekse kitle örgütleri düzeyinde yürütmekten geri durmamıştır. Bu sorumluluğun bilinciyle bir araya gelen siz değerli bileşenlerimizi saygıyla selamlıyor, genel kurumumuzun ülkemize umut olmasını diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konak Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Avukat Aydan Ersezen; Kadın Meclisi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kadın Hakkı’nın yaşam hakkı olduğunu, mücadelede hep var olduklarını bu sebeple Konak Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak ‘kadın, yaşam, özgürlük’ şiarıyla görev yaptıklarını; kadın cinayetleri, kadına şiddet, aile içi şiddet ve çocuk istismarı, kadın sağlığı, kadın hakları olmak üzere hemen her konuda bileşenlerimizle birlikte ve çeşitli kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Ersezen; kurumların kalıcı, kişi ve görevlerin geçici olduğunu ve bu yüzden tekrardan aday olmayacağını belirtti.

Yapılan seçimde Kadın Meclisi Başkanlığı’na Ayşe Özlükaya Gül ve Seher Yalçın aday oldu. Yapılan seçimde Ayşe Özlükaya Gül 31, Seher Yalçın 19 oy aldı. Kadın Meclisi başkanlığına Ayşe Özlükaya Gül seçildi. Yürütme Kurulu Üyeleri için yapılan seçimde ise yürütmeye; Aycan Karakuş, Mihriban Artıktay, Ezgi Kayaalp, Nesrin Doğan, İrem Nur Yavaş ve Gülşen Temel seçildi.