20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Kapsamında Basın Açıklamamızı Gerçekleştidik.

07.12.2021 18:00

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

etkinlikgorsel

Konak Kent Konseyi’nden

 Çocuk Hakları Günü Açıklaması


Mumcu: Çocuk hakları için mücadele edeceğiz

İzmir Konak Belediyesi Konak Kent Konseyi, Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında basın açıklaması gerçekleştirdi. Çocuk Hakları Günü'nün gerçek kutlamalarının çocuk haklarını korumak için mücadele etmek zorunda kalmadıkları bir sistemde olacağını söyleyen Mumcu, "Savaşın bitmediği bir dünyada çocuklarımıza barış güvercini sunamayız" dedi.

Konak Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Semih Eliaçık, “Her çocuk temel yaşam haklarına sahiptir. Devlet yaşam hakkını güvence altına almak ve geliştirmekle yükümlüdür. Her çocuk sağlık, bakım ve eğitim imkanlarından yararlanma hakkına sahiptir” dedi.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Bugün burada çok önemli bir etkinlik için buluştuk. 20 Kasım 1989’da Çocuk Hakları Sözleşmesinin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilmesi nedeniyle her yıl 20 Kasım günü Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanıyor. Türkiye ise bu sözleşmeyi 1995 yılında imzalayarak yürürlüğe koydu. Çocuklarımızın gününü coşkuyla kutlamak isterdik ama kutlamak için çok büyük nedenler yok. Ancak imzalanan günden bugüne çok büyük bir değişiklik yok. Dünyanın birçok yerinde çocuk haklarının acımasızca ihlal edildiği bir düzen var. Ülkemizde de durum farklı değil. Gün geçmiyor ki bir çocuğumuza dair yüreğimizi yakan bir haber almayalım. Soruyorum, ülkemizde çocuklarımızı koruyabiliyor muyuz? Büyük çoğunlukla cevabımız hayır” dedi.

“Türkiye’de çocuk olmak zor”

Son dönemde çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar vakalarında artış görüldüğünü söyleyen Batur, “The Ekomonist 2020 yılında yapılan ve 60 ülkeyi kapsayan ‘Çocukların Güvenirliği’ araştırmasında ülkemiz maalesef 18’inci sırada yer almış. Neden ilk üçte değiliz? Yönetenlerin cevabını vermesi gereken en önemli soru bu. Ülkemizin bulunduğu sıra utanılması gereken sıra bu bence. Aynı zamanda Adalet Bakanlığı’nın aynı yılın istatistiklerine göre de cinsel dokunulmazlığa karşı suç kapsamında açılan 49 bin davanın 23 bininin çocuklara yönelik olduğunu biliyor musunuz? 20 yılda geldiğimiz nokta ne yazık ki bu. Bugünün Türkiye’sinin çocuk işçileri, çalışırken hayatını yitiren çocuklar, çocuk gelinleri var. Ülkemizde özellikle kız çocuklarımızın okullaşma oranlarında ciddi bir kayıp yaşandığını da biliyoruz. Çocukların eğitim, sağlık, yaşama, barınma, fiziksel, psikolojik ve cinsel sömürüye karşı haklarını tanımlayan sözleşme kağıt üzerinde kaldı. Çocuk hakları ihlalleri korkunç boyutlardadır. Türkiye’de kadın olmak, Türkiye’de çocuk olmak gerçekten çok zor. Bu düzen artık değişmeli diyoruz. Başka bir çıkış yolumuz yok. Kadınlarımızı, çocuklarımızı korumanın yollarını bulmak zorundayız. Ülkemizde özellikle dezavantajlı kesimlere daha iyi bir yaşam kurmak için hepimizin daha aydınlık daha mutlu yarınları için yürüyecek yolumuz uzun. Gün ise, içini karartma günü değil. Ülkemizin gerçeklerini bilerek doğru adım atma zamanıdır. Yeni bir sürece doğru omuz omuza yürüme zamanıdır” dedi.  

"Sonuna kadar mücadele edeceğiz"

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nün 1989 yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’yle birlikle çocuk haklarının yasalarca tanınmasının kutlandığı bir gün olduğunu söyleyen Mumcu, "Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde tüm çocukların yaşam, hayatta kalma, fiziksel, zihinsel, manevi, ahlaki, psikolojik ve toplumsal açılardan tam potansiyellerine ulaşacak şekilde gelişme hakları olduğunu beyan edilmekte. Ancak dünyadaki bütün eşitsizliklerden çocukların daha fazla etkilendiği gerçeği beyannamenin taahhüt ettiği dünyayla örtüşmediği de bir gerçek" dedi.  Dünya Çocuk Hakları Günü'nün çocukların çocuklarını yaşama ve gelişme haklarını önceleyen bir sistemin özlemini ve kararlılığını dile getirmek için bir fırsat olduğunu belirten Mumcu, "Bu günü çocukların haklarını korumak için mücadele etmek zorunda kalmadığımız bir sistemde kutlamaları yapabileceğiz" dedi. Çocukların Cinsel Sömürü ve Cinsel İstismara Karşı Korunmasını İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin de İstanbul sözleşmesi gibi feshedilmesi gerektiğini düşünen bazı gerici zihniyetlerinde olduğunu belirten Mumcu, "Kadınlarımızın hakları için verilen mücadelemizi çocuklarımızın kazanılmış hakları için de sonuna kadar mücadele vermeye devam edeceğiz. Bu kararlı duruştan kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

"Savaş bitmeden güvercin sunamayız"

"Savaşın bitmediği bir dünyada çocuklarımıza barış güvercini sunamayız" diyerek sözlerine devam eden Mumcu, "Şunu da çok iyi biliyoruz sözleşmeler, yasalar, kanunlar, çocuk istismarı, çocuk işçiliği, korunmaya ihtiyacı olan çocuklar, suça sürüklenmiş, özgürlükten yoksun bırakılmış çocuklar gibi alanlarda yaşanılan hak ihlalleri tam olarak ortadan kaldırmakta yeterli olamaz. Savaşların bitmediği bir dünyada çocuklarımıza barışın güvencesini de sunamayız. Savaşın, sömürünün, eşitsizliklerin, talanın ve rant hırsının olmadığı bir dünyada haklarına kavuşmuş çocukların şarkıları kulaklarımızda yankılanacak. Çocukların haklarını korumak zorunda kalmayacağımız günlere olan inancımızla Çocuk Hakları Günü'nü selamlıyoruz" ifadelerini kullandı.