Konak Kent Konseyi | Kent Konseyi Başkanımız

Kent Konseyi Başkanımız Hamit Mumcu

faaliyetgörsel

Sevgili Konaklılar;

Kent konseyleri olarak halkın doğrudan yönetimle ilgili diyalog süreçlerine katılımını sağlayacak mekanizmalar kurmaya çalışıyoruz. Türkiye' de pek de karşılığını bulamamış olan bu yöntem toplumcu ve halktan yana yönetim kadrolarının da önünü açacaktır. Ne yazık ki siyasi tarihimizde örnekleri yok denecek kadar azdır.

1979 yılında, Fatsa' da Fikri Sönmez' in belediye başkanlığında oluşturulan yönetim anlayışı çok kısa bir süre görev yapmasına rağmen halktan yana tavır koyan felsefesi ve yöntemleriyle hala bizlere örnek oluşturmaktır.
Oluşturduğu katılımcı demokrasi mekanizması nedeniyle yargılanan Fikri Sönmez savunmasında yaptıklarını şöyle özetlemiştir : "Belediye' nin aldığı tüm kararlar halkla tartışılmıştır; halkın onayı olmayan hiçbir iş belediye tarafından yapılmamıştır. Tek cümleyle halk belediyede söz ve karar sahibi kılınmıştır. Demokrasinin gereği budur."

Konak Kent Konseyi olarak katılımcı demokrasi mücadelesinde üzerimize düşen her sorumluluğu bütün gayretimizle yerine getirmeye devam edeceğiz. Bizlere en büyük desteği veren ve hiçbir zaman yalnız bırakmayan öncelikle Konak Halkı'na ve Konak Belediye Başkanı Sn. Mimar Abdül Batur'a Konak Kent Konseyi adına çok teşekkür ediyorum.

Hamit MUMCU
Konak Kent Konseyi Başkanı